FBBSI

Jesteśmy członkiem FBBSI (Federation Berger Blanc Suisse Internationale) i pierwszą hodowlą z Polski oraz pierwszą wspólnotą hodowlaną w  tym związku.

Jako członek FBBSI zdecydowałam założyć Wspólnotę Hodowlaną FBBSI, a moim partnerem miała być hodowla „Vom Weißen Birkenstolz” Pani Sabine Hoth-Letzien. Złożyłyśmy wszystkie dokumenty i musiałyśmy czekać na decyzję komisji składającej się z ośmiu osób z różnych krajów. Zagłosowano za przyjęciem naszej Wspólnoty Hodowlanej. Została ona zarejestrowana pod nazwą ZG POMORZE i jest pierwszą Polską wspólnotą hodowlaną Białego Owczarka Szwajcarskiego. Do ZG POMORZE mogą dołączyć inni hodowcy nie tylko z Polski spełniające warunki FBBSI.

FBBSI to międzynarodowy związek Białego Owczarka Szwajcarskiego skupiający wszystkie kluby rasy i wspólnoty hodowlane uznane przez FCI.

Członkowstwo w tej elitarnej federacji jest uzależnione od spełnienia przez hodowcę lub klubu rasy rygorystycznych warunków, oznacza to że nie wszyscy hodowcy oraz kluby rasy mogą zostać członkiem FBBSI.

Celem jest międzynarodowa promocja Białego Owczarka Szwajcarskiego przez złączenie wszystkich związków na całym świecie, które dokładają wszelkich starań aby utrzymać odpowiednie zdrowie rasy oraz cechy charakteru odpowiadające wzorcowi, uwzględniając wyniki naukowe i wykluczając komercyjną hodowle masową.

FBBSI ma dotąd jako jedyny międzynarodowy związek Białego Owczarka Szwajcarskiego możliwość, spełnić wszystkie warunki do umowy korporacyjnej z FCI ponieważ:

FBBSI został założony w 2007r. za wyraźnym zezwoleniem dla tej rasy wyłącznie odpowiedzialnego Szwajcarskiego Związku Kynologicznego (Schweizerische Kynologosche Gesellschaft) FCI i cieszy się jego pełnym wsparciem.

W założeniu FBBSI szczególnie poświęciły się następujące kluby rasy uznane przez FCI:

  • GWS (Gesellschaft Weißer Schäferhund Schweiz – Szwajcarski Związek Białego Owczarka)
  • SKG (Schweizerische Kynologosche Gesellschaft – Szwajcarski Związek Kynologiczy, FCI Szwajcaria)
  • BVWS (Bundesverein für Weiße Schäferhunde e.V. – Federalny Związek Białego Owczarka
  • VDH (Verband für das Deutsche Hundewesen – Niemiecki Związek Kynologiczny, FCI Niemcy)
  • SFJK (Svájci Fehér Juhászkutya Klub – Węgerski Klub Rasy Biały Owczarek Szwajcarski
  • MEOE (Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete – Węgerski Związek Kynologiczny, FCI Węgry)