Charakter rasy

“Łagodny pies dla łagodnej ręki.” – tymi słowami pewna hodowczyni Białego Owczarka Szwajcarskiego najlepiej określiła charakter tego psa.

Ponieważ BOS jest dość młodą rasą, trudno jest określić jego charakter w kilku zdaniach. Można się spotkać z osobnikami tej rasy, które są bojaźliwe jak i też  z psami pewnymi siebie i szukającymi kontaktu z człowiekiem.

Według wzorca, Biały Owczarek Szwajcarski opisywany jest jako wrażliwy pies towarzyszący i rodzinny oraz wyjątkowo przyjazny dzieciom. Jest też uważnym stróżem i chętnym do nauki psem pracującym. Bardzo niewiele ras w swoim wzorcu jest opisana jako “łagodna dla dzieci”, ponieważ może to u ich właścicieli budzić nieodpowiednie oczekiwania, rasa BOS jest pod tym względem rzeczywiście zupełnie wyjątkowa.

Mimo to, że  BOS często jest jedynie psem do towarzystwa, nie można zapomnieć o tym,  że jest to owczarek. Jego bezproblemowe wychowanie, możliwe jest pod warunkiem odpowiedniego ułożenia i poświęcenia mu uwagi.

Pies tej rasy zawsze stara się być jak najbliżej swojego właściciela i jest wyjątkowo towarzyski, więc absolutnie nie nadaje się do trzymania w kojcu lub jako pies samotnie stróżujący. Ze względu na swoją wyjątkową czujność, nadaje się świetnie do pilnowania posesji domowej, wcześnie i wyraźnie alarmując szczekaniem swojego właściciela.

Pewny dystans wobec obcych osób zdarza się czasami u BOS i jest to opisane we wzorcu rasy. Nie można tego jednak mylić z bojaźliwością.

BOS powinien mieć temperament, ale nigdy nie być psem nerwowym. Jako prawdziwy owczarek potrzebuje pracy i rozrywki.

Psy tej rasy szybko i chętnie się uczą, więc nic dziwnego, że dziś możemy spotkać je uprawiające przeróżne psie sporty, jako psy przewodnicy, psy lawinowe i ratownicze, towarzyszące osobom niepełnosprawnym ruchowo  i w dogoterapii.

20160118_123710-1